| Part Number | LP3981IMM-2.7 NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 289990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 2.7V 0.3A 8-Pin MSOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LP3981IMM-2.7 NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | LP3981IMM-2.7 NOPB |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Input Voltage Range | 6 to 2.7 V |
| Minimum Input Voltage | 2.7 V |
| Polarity | Positive |
| Function | LDO |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.0005@1mA|0.088@200mA|0.132@300mA V |
| Maximum Output Current | 0.3 A |
| Output Voltage | 2.7 V |
| Accuracy | ±2 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.005@1mA|0.133@200mA|0.2@300mA V |
| Supplier Package | MSOP |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Typical Quiescent Current | 0.17 mA |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Quiescent Current | 0.21 mA |
| Maximum Power Dissipation | 476 mW |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.86 mm |
| Screening Level | Automotive |
| Number of Outputs | 1 |
| Junction to Ambient | 210 °C/W |
| Maximum Input Voltage | 6 V |
| Package | 8MSOP |
| Replacement Part Number | PART-LP3981IMM-2.7 NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Positive 2.5V 0.3A 6-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TLV70225QDSERQ1.pdf |
|
Maxim Integrated | LDO Regulator Pos 2.9V 0.3A 5-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX8887EZK29+T.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 5V 0.1A 3-Pin TO-92 Bag Download PDF datasheet for LP2950ACZ-5.0G.pdf |
|
ON Semiconductor | Standard Regulator Pos 5V 0.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for MC78M05CTG.pdf |
|
ON Semiconductor | Standard Regulator Pos 5V 0.5A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for MC78M05BDTRKG.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.216V to 5.1V 1.5A 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LP3965ESX-ADJ NOPB.pdf |
|
ON Semiconductor | Standard Regulator Neg -5V 1A 3-Pin(2+Tab) D2PAK Rail Download PDF datasheet for MC7905CD2TG.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 1.25V to 18.8V 1A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for NCP1117STAT3G.pdf |
|
Diodes Incorporated | Standard Regulator Pos 5V 1A 3-Pin TO-220 Tube Download PDF datasheet for AS7805AT-G1.pdf |
|
MPS | 40V, 300mA, Low-Quiescent Current Adjustable Output Linear Regulator, Automotive Download PDF datasheet for MPQ2019GN-AEC1-Z.pdf |