| Part Number | MM5483N NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 827240 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LCD DRVR 4.5DIGIT 3.3V 5V 9V 40-Pin PDIP Tube |
| Category | Displays Components |
| Family | LCD Driver |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MM5483N NOPB |
| Datasheet download |
| Part Number | MM5483N NOPB |
|---|---|
| Product Dimensions | 52.58 x 13.97 x 4.19 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Supplier Package | PDIP |
| Maximum Power Dissipation | 350 mW |
| Number of Segments | 31 |
| Maximum Clock Frequency | 0.5 MHz |
| Operating Supply Voltage | 3 to 10 V |
| Number of Digits | 4.5 |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Supply Current | 0.04 mA |
| Pin Count | 40 |
| Package | 40PDIP |
| Replacement Part Number | PART-MM5483N NOPB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Seiko Instruments | - - |
|
ON Semiconductor | LCD DRVR 3.3V 5V 100-Pin QIP-E Tray Download PDF datasheet for LC79431KNE-E.pdf |
|
Texas Instruments | LCD DRVR 4.5DIGIT 3.3V 5V 9V 40-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for MM5483N NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LCD DRVR 5V 12-Pin QFN T R Download PDF datasheet for TPS65133DPDR.pdf |
|
Seiko Instruments | LCD DRVR 1.65 to 3.6V 144-Pin QFP Download PDF datasheet for S1D13742F01A200.pdf |
|
NXP | LCD DRVR 4DIGIT 3.3V 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCF8551ATT AJ.pdf |
|
Texas Instruments | LCD DRVR 3.3V 5V 24-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS65145PWP.pdf |
|
NXP | LCD DRVR 4DIGIT 3.3V 56-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCF8553DTT AJ.pdf |
|
Seiko Instruments | LCD DRVR 2.5 to 3.3V 128-Pin QFP15 Download PDF datasheet for S1D13517F00A100.pdf |
|
NXP | LCD DRVR 2.5V 3.3V 5V DIE Waffle Download PDF datasheet for PCF8576DU 2DA 2,026.pdf |