| Part Number | MSP430F133IPMR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 634810 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F133IPMR |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F133IPMR |
|---|---|
| Supplier Package | LQFP |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Speed | 8 MHz |
| Watchdog | 1 |
| Analog Comparators | 1 |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Size | 8 KB |
| MSL Level | 3 |
| Pin Count | 64 |
| Interface Type | SPI/UART/USART |
| Program Memory Type | Flash |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| RAM Size | 256 byte |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 10.2 x 10.2 x 1.45 mm |
| Number of Timers | 2 |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| On-Chip ADC | 8-chx12-bit |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Programmable I/Os | 48 |
| Package | 64LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F133IPMR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MSP430F6638IPZ.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F415IPMR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430G2453IPW20R.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S12 CISC 192KB Flash 3.3V 5V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for S9S12G192F0CLLR.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit dSPIC33 dsPIC RISC 64KB Flash 3.3V 28-Pin QFN-S EP Tube Download PDF datasheet for DSPIC33FJ64GP802-I MM.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 4KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MSP430F2121TPW.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit H8S CISC ROMLess 3.3V 128-Pin PQFP Download PDF datasheet for D12321VF25V.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 92KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MSP430F2416TPM.pdf |
|
Infineon | MCU 16-Bit C166 CISC RISC ROMLess 5V 144-Pin MQFP Download PDF datasheet for SAB-C167CR-LM HA+.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MSP430F5325IPNR.pdf |