| Part Number | MSP430F6736AIPZ |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 353980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-Bit MSP430 RISC 128KB Flash 3.3V 100-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F6736AIPZ |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F6736AIPZ |
|---|---|
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8|2|2.2|2.4 V |
| Supplier Package | LQFP |
| Watchdog | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Screening Level | Industrial |
| Program Memory Size | 128 KB |
| Maximum Speed | 25 MHz |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| RAM Size | 8 KB |
| Number of Timers | 4 |
| Number of Programmable I/Os | 72 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 100 |
| Product Dimensions | 14 x 14 x 1.4 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Special Features | LCD Controller |
| LCD Segments | 320 |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| MSL Level | 3 |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Package | 100LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F6736AIPZ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit 32-bit M16C CISC 256KB Flash 3.3V 5V 100-Pin PQFP Download PDF datasheet for M3062LFGPFP#U3C.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430G2453IRHB32R.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 0.5KB Flash 2.5V 3.3V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430G2001IRSA16R.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 128KB Flash 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for S9S12P128J0MLH.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F6721IPNR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 384KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for MSP430F5658IPZ.pdf |
|
NXP | MAGNIV 16-BIT MCU, S12 CORE, 32KB FLASH, - |
|
NXP | MCU 16-bit 56F8xx CISC 120KB Flash 3.3V 160-Pin MA-BGA Tray Download PDF datasheet for DSP56F807VF80E.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F2132IRHBR.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit M16C CISC 512KB Flash 3.3V 5V 100-Pin TFLGA Tray Download PDF datasheet for R5F64112NLG#U0.pdf |