| Part Number | MSP430F2112TPWR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 504280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MSP430 RISC 2KB Flash 2.5V 3.3V 28-Pin TSSOP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F2112TPWR |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F2112TPWR |
|---|---|
| Watchdog | 1 |
| Data Bus Width | 16 Bits |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Display Driver | |
| Lead Finish | Gold |
| Product Dimensions | 9.8 x 4.5 x 1.05 mm |
| LCD Segments | |
| Device Core | |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Program Memory Type | Flash |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Pin Count | 28 |
| Number of Timers | 2 |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Maximum Speed | 16 MHz |
| Interface Type | I2C/SCI/SPI/UART |
| Number of Programmable I/Os | 24 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Program Memory Size | 2 KB |
| MSL Level | 1 |
| RAM Size | 256 byte |
| Analog Comparators | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 28TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F2112TPWR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 16-bit HCS12X CISC 128KB Flash 2.5V 5V 112-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S912XDG128F2MAL.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 5V 112-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S12E64CPVE.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit 32-bit M16C CISC ROMLess 3.3V 5V 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for M30620SPGP#U5C.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit MC56F82xx CISC 48KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for MC56F8246VLF.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit S12 CISC 16KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFP Download PDF datasheet for S9S12GN16F1CLC.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 128KB Flash 3.3V 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F5259IRGCT.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit MC56F83xx CISC 512KB Flash 3.3V 160-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC56F8367VPYE.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit R8C CISC 32KB Flash 3.3V 5V 36-Pin HWQFN EP Tube Download PDF datasheet for R5F213J6CNNP#U0.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F6435IPZR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin SOIC Download PDF datasheet for MSP430F2131IDW.pdf |