| Part Number | MSP430F2232IRHAT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 703570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 40-Pin VQFN EP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F2232IRHAT |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F2232IRHAT |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| On-Chip ADC | 12-chx10-bit |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| RAM Size | 512 byte |
| Number of Programmable I/Os | 32 |
| Watchdog | 1 |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| MSL Level | 3 |
| Program Memory Size | 8 KB |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Maximum Speed | 16 MHz |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Program Memory Type | Flash |
| Number of Timers | 2 |
| Interface Type | I2C/SCI/SPI |
| Product Dimensions | 6 x 6 x 0.9 mm |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Pin Count | 40 |
| Package | 40VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F2232IRHAT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 16-Bit S12 S12Z CISC 32KB Flash 9V 12V 15V 32-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S9S12ZVL32F0MLC.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 4KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin TVSOP T R Download PDF datasheet for MSP430F1121AIDGVR.pdf |
|
Infineon | MCU 16-Bit C166 CISC RISC ROMLess 5V 144-Pin MQFP Download PDF datasheet for SAB-C167SR-LM HA+.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 116KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F2618TPMR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F233TPMR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 48KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for MSP430F1611IPM.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 48KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F1611IPMR.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12X CISC 128KB Flash 2.5V 5V 112-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for S912XDG128F2MALR.pdf |
|
NXP | 16 BIT-1M FLASH-64K RAM - |
|
NXP | MCU 16-Bit S12 CISC 48KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S9S12GA48F0MLF.pdf |