| Part Number | MSP430F2234IDAR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 670490 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 38-Pin TSSOP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F2234IDAR |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F2234IDAR |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 38 |
| On-Chip ADC | 12-chx10-bit |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| RAM Size | 512 byte |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Number of Programmable I/Os | 32 |
| Watchdog | 1 |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Program Memory Size | 8 KB |
| MSL Level | 2 |
| Product Dimensions | 12.5 x 6.2 x 1.15 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Speed | 16 MHz |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Program Memory Type | Flash |
| Number of Timers | 2 |
| Interface Type | I2C/SCI/SPI/UART |
| Supplier Package | TSSOP |
| Package | 38TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F2234IDAR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 16-Bit S12 CISC 32KB Flash 5V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for S9S12HA32J0VLHR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 192KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MSP430F5435IPN.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 116KB Flash 2.5V 3.3V 5V 113-Pin BGA MICROSTAR JUNIOR T R Download PDF datasheet for MSP430F2618TGQWTEP.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 1KB Flash 2.5V 3.3V 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MSP430G2101IPW14.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit dSPIC33 dsPIC RISC 32KB Flash 3.3V 44-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for DSPIC33EP32GP504-I PT.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 40-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F2232IRHAT.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 4KB Flash 2.5V 3.3V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F2121IRGER.pdf |
|
Renesas Electronics | IC, SMT, BGA176, H8S 2113, CPU 3.3 Download PDF datasheet for R4F2113NBG#U0.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 8.5KB FRAM 2.5V 3.3V 24-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for MSP430FR2632IRGER.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 64KB FRAM 2.5V 3.3V 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430FR5969IRGZT.pdf |