| Part Number | MSP430F5171IRSBR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 555740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 40-Pin WQFN EP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F5171IRSBR |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F5171IRSBR |
|---|---|
| Program Memory Type | Flash |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | WQFN EP |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Program Memory Size | 32 KB |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Watchdog | 1 |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Number of Programmable I/Os | 29 |
| Maximum Speed | 25 MHz |
| Number of Timers | 9 |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 0.75 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Analog Comparators | 16 |
| Mounting | Surface Mount |
| Screening Level | Industrial |
| RAM Size | 2 KB |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Device Core | MSP430 |
| Pin Count | 40 |
| Package | 40WQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F5171IRSBR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 40-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F2370IRHAT.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 2KB Flash 2.5V 3.3V 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430G2233IPW28R.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit MC56F82xx CISC 64KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for MC56F8256VLF.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 128KB Flash 5V 112-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for S9S12XS128J1CALR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430G2452IPW20R.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430G2433IPW28R.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S12 CISC 48KB Flash 12V 48-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S9S12VR48AF0CLF.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430G2433IRHB32T.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 15.5KB FRAM 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for MSP430FR2633IRHBT.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit dSPIC33 dsPIC RISC 12KB Flash 3.3V 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for DSPIC33FJ12MC202T-I SS.pdf |