| Part Number | MSP430F5259IRGCR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 432190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-Bit MSP430 RISC 128KB Flash 3.3V 64-Pin VQFN EP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F5259IRGCR |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F5259IRGCR |
|---|---|
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Program Memory Size | 128 KB |
| Maximum Speed | 25 MHz |
| Program Memory Type | Flash |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Screening Level | Industrial |
| Watchdog | 1 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of Timers | 4 |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Number of Programmable I/Os | 53 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Dimensions | 9.15(Max) x 9.15(Max) x 0.95(Max) |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 64 |
| Interface Type | I2C/IrDA/LIN/SPI/UART |
| MSL Level | 3 |
| On-Chip ADC | 10-chx10-bit |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Analog Comparators | 1 |
| RAM Size | 32 KB |
| Package | 64VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F5259IRGCR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 16-Bit S12 CISC 128KB Flash 3.3V 5V 100-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S9S12G128F0MLL.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 128KB Flash 5V 112-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S912XHY128F0VLM.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 92KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MSP430F2416TPN.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP4 MSP430 RISC 3.75KB FRAM 2.5V 3.3V 16-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for MSP430FR2311IRGYT.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 64KB Flash 2.5V 5V 80-Pin PQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S12DJ64MFUE.pdf |
|
Infineon | MCU 16-Bit XC166 CISC DSP RISC 256KB Flash 2.5 5V 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for SAF-XC164CS-32F40F BB-A.pdf |
|
Infineon | MCU 16-bit C166 CISC RISC ROMLess 5V 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for SAB-C161PI-LF3VCA.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 15.5KB FRAM 2.5V 3.3V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430FR2433IRGER.pdf |
|
Microchip | QFN 64KB flash, 70MIPS, DSC optimized for digital power applications Download PDF datasheet for DSPIC33EP64GS504-E ML.pdf |
|
Renesas Electronics | MICROPROCESSOR MICROCONTROLLER PERIPHERA Download PDF datasheet for R5F10BLEKFB#X5.pdf |