| Part Number | MSP430F5522IRGCR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 591530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin VQFN EP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F5522IRGCR |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F5522IRGCR |
|---|---|
| Data Bus Width | 16 Bits |
| Program Memory Size | 32 KB |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Watchdog | 1 |
| Program Memory Type | Flash |
| Number of Programmable I/Os | 47 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Pin Count | 64 |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Speed | 25 MHz |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 9 x 9 x 0.88 mm |
| RAM Size | 10 KB |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Timers | 4 |
| On-Chip ADC | 12-chx12-bit |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| LCD Segments | |
| Device Core | |
| Display Driver | |
| Package | 64VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F5522IRGCR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MSP430F6731IPZ.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 4KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430G2353IRHB32T.pdf |
|
Maxim Integrated | MCU 16-bit MAXQ RISC 128KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for MAXQ622G-0000+.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S12X HCS12X RISC 1MB Flash 3.3V 5V 112-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S912XEP100W1MAL.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 64KB Flash 5V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for S9S12HY64J0MLH.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430G2533IRHB32T.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 2KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430G2253IPW20R.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F5308IRGCT.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F6720IPZR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 128KB Flash 3.3V 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F5259IRGCR.pdf |