| Part Number | MSP430F6723AIPNR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 589420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-Bit MSP430 RISC 64KB Flash 3.3V 80-Pin LQFP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F6723AIPNR |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F6723AIPNR |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Special Features | LCD Controller |
| LCD Segments | 320 |
| RAM Size | 4 KB |
| Mounting | Surface Mount |
| Program Memory Size | 64 KB |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 3 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Interface Type | I2C/SPI/UART |
| Watchdog | 1 |
| Supplier Package | LQFP |
| Data Bus Width | 16 Bits |
| Maximum Speed | 25 MHz |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Screening Level | Industrial |
| Product Dimensions | 12 x 12 x 1.4 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.8|2|2.2|2.4 V |
| On-Chip ADC | 5-chx10-bit |
| Number of Programmable I/Os | 52 |
| Pin Count | 80 |
| Device Core | |
| Display Driver | |
| Number of Timers | 4 |
| Package | 80LQFP |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F6723AIPNR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | MCU 16-bit MAXQ RISC 64KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 40-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAXQ610B-0000+.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit dSPIC33 dsPIC RISC 536KB Flash 3.3V 64-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for DSPIC33EP512GP806-I PT.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S912XE HCS12 RISC 256KB Flash 3.3V 5V 144-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for S912XET256W1MALR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 15.5KB FRAM 2.5V 3.3V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430FR2433IRGER.pdf |
|
NXP | MCU 16-Bit S12Z CISC 128KB Flash 12V 64-Pin LQFP EP Tray Download PDF datasheet for S912ZVMC12F1MKH.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 96KB Flash 5V 48-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for S9S12P96J0VFTR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MSP430F5329IPNR.pdf |
|
Maxim Integrated | MCU 16-bit MAXQ RISC 64KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 32-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAXQ610A-0000+.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430G2553IRHB32R.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit DSP56F8xx CISC 16KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for DSP56F801FA80E.pdf |