| Part Number | MSP430F6777IPZR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 207840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-Bit MSP430 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MSP430F6777IPZR |
| Datasheet download |
| Part Number | MSP430F6777IPZR |
|---|---|
| Maximum Speed | 25 MHz |
| Operating Supply Voltage | 12 to 26 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 16 to 30 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 12 to 30 V |
| Replacement Part Number | PART-MSP430F6777IPZR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 16-Bit MC9S12XE S12X CISC 128KB Flash 3.3V 5V 80-Pin QFP Brick Download PDF datasheet for S912XEG128W1MAA.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 2KB Flash 2.5V 3.3V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430F2011IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin BGA MICROSTAR JUNIOR Download PDF datasheet for MSP430F5328IZQER.pdf |
|
Infineon | MCU 16-bit XC164CM 40MHz 64kB Flash 8kB RAM -40~+125\u00b0C 64-Pin LQFP Download PDF datasheet for SAK-XC164CM-8F40F AA.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit H8S CISC 160KB Flash 3.3V 144-Pin TQFP Download PDF datasheet for DF2117VT20HV.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 256KB Flash 5V 112-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC9S12A256MPVE.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430I2041TRHBR.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit MC56F82xx CISC 64KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for MC56F8256VLF.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 5V 80-Pin PQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S12E64CFUE.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 96KB Flash 5V 48-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for S9S12P96J0VFTR.pdf |