| Part Number | TLV1543IDBR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 187290 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 38ksps 10-bit Serial 20-Pin SSOP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLV1543IDBR |
| Datasheet download |
| Part Number | TLV1543IDBR |
|---|---|
| Product Dimensions | 7.2 x 5.3 x 1.95 mm |
| Rad Hard | No |
| Voltage Supply Source | Single |
| Number of ADCs | 1 |
| Pin Count | 20 |
| Number of Analog Inputs | 11 |
| Sampling Rate | 38 ksps |
| Digital Interface Type | Serial (4-Wire) |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| Differential Input | No |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Sample and Hold | Yes |
| No Missing Codes | 10 Bit |
| Supplier Package | SSOP |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Input Type | Voltage |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Architecture | SAR |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Voltage Reference | External |
| Single-Ended Input | Yes |
| Resolution | 10 Bit |
| Digital Supply Support | No |
| Input Voltage | 3.3 V |
| Full Scale Error | ±1 LSB |
| Minimum Single Supply Voltage | 3 V |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Gold |
| Screening Level | Industrial |
| Package | 20SSOP |
| Replacement Part Number | PART-TLV1543IDBR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 30ksps 24-bit Serial 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ADS1256IDBT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLV2544IPWR.pdf |
|
Power Integrations | Highly Energy Efficient Off-line Switcher IC with Integrated System Level Protection for Low Component-Count Power Supplies Download PDF datasheet for LNK3202P.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 94.4ksps 10-bit Serial 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX1139EEE+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC124S021CIMM NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 85ksps 14-bit Serial 16-Pin SOIC W Download PDF datasheet for MAX194BCWE+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 125ksps 12-bit Serial 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for ADS7829IDRBR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 114ksps 12-bit+Sign Serial 28-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for ADC12138CIWMX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 20ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ADS1286UA 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 860sps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1115IDGSR.pdf |