| Part Number | TLC1549IP |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 411450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 38ksps 10-bit Serial 8-Pin PDIP Tube |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLC1549IP |
| Datasheet download |
| Part Number | TLC1549IP |
|---|---|
| Architecture | SAR |
| Mounting | Through Hole |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Input Type | Voltage |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Product Dimensions | 9.81 x 6.35 x 4.57 mm |
| Differential Input | No |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| No Missing Codes | 10 Bit |
| Pin Count | 8 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Input Voltage | 5 V |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire) |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Sample and Hold | Yes |
| Digital Supply Support | No |
| Single-Ended Input | Yes |
| Voltage Supply Source | Single |
| Number of ADCs | 1 |
| Supplier Package | PDIP |
| Sampling Rate | 38 ksps |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Full Scale Error | ±1 LSB |
| Voltage Reference | External |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Resolution | 10 Bit |
| Package | 8PDIP |
| Replacement Part Number | PART-TLC1549IP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Octal SAR 510ksps 16-bit Parallel Serial 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for ADS8568SPMR.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 24-Pin TSSOP T R - |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS8320E 2K5.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 38-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS7953SDBT.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin PDIP N Download PDF datasheet for MAX186DEPP+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLV2556IPWR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 3.3ksps 12-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1015IDGSR.pdf |
|
Microchip | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MCP3201T-CI ST.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Triple SAR 250ksps 16-bit Parallel 64-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ADS8364Y 2K.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 3Msps 12-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS7883SBDBVR.pdf |