| Part Number | TLV2404CPW |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 792780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OP Amp Quad GP R-R I O \u00b18V 16V 14-Pin TSSOP Tube |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | OP Amp |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLV2404CPW |
| Datasheet download |
| Part Number | TLV2404CPW |
|---|---|
| Power Supply Type | Single|Dual |
| Maximum Power Dissipation | 720 mW |
| Minimum CMRR | 70 dB |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5|9|12|15 V |
| Type | General Purpose Amplifier |
| Typical Input Noise Voltage Density | 800@5V nV/rtHz |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±1.25 V |
| Screening Level | Commercial |
| Shut Down Support | No |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 mm |
| Number of Channels per Chip | 4 |
| Typical Slew Rate | 0.0025@5V V/us |
| Typical NonInverting Input Noise Current Density | 0.008@5V pA/rtHz |
| Maximum Input Bias Current | 0.0003@5V uA |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Input Offset Voltage | 1.2@5V mV |
| Typical Gain Bandwidth Product | 0.0055 MHz |
| Maximum Supply Current | 0.0038@5V mA |
| Minimum PSRR | 100 dB |
| Typical Voltage Gain | 120 dB |
| Rail to Rail | Rail to Rail Input/Output |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.5 V |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Rad Hard | No |
| Typical Dual Supply Voltage | ±3|±5 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | ±8|16 V |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±8 V |
| Maximum Single Supply Voltage | 16 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-TLV2404CPW |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | OP Amp Quad GP R-R I O 24V 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM6144BIMX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Single GP R-R O P \u00b118V|36V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for OPA180IDR.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Quad GP R-R O P \u00b15V 10V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TLV2434AIPWR.pdf |
|
Intersil | OP Amp Quad GP R-R I O \u00b12.75V 5.5V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ISL28430CVZ-T7A.pdf |
|
Maxim Integrated | OP Amp Quad GP R-R I O \u00b13V 6V 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX4094ASD+T.pdf |
|
Maxim Integrated | OP Amp Single GP R-R I O \u00b12.5V 5.5V 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MAX4231AXT+T.pdf |
|
ON Semiconductor | OP Amp Dual GP \u00b122V 44V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MC34072VDR2G.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Single Volt Fdbk \u00b118V 36V 10-Pin CPAK Tray Download PDF datasheet for LM7171AMWG-QML.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP \u00b118V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for LF353DR.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP R-R O P \u00b18V 16V 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLC2272ID.pdf |