| Part Number | TLV70528YFPT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 195710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 2.8V 0.2A 4-Pin DSBGA T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLV70528YFPT |
| Datasheet download |
| Part Number | TLV70528YFPT |
|---|---|
| Load Regulation | 1 mV |
| Junction to Ambient | 160 °C/W |
| Accuracy | ±0.5 % |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Polarity | Positive |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.145@200mA V |
| Pin Count | 4 |
| Typical Quiescent Current | 0.035 mA |
| Supplier Package | DSBGA |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Function | LDO |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 0.8 x 0.8 x 0.33 mm |
| Output Voltage | 2.8 V |
| Maximum Output Current | 0.2 A |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.25@200mA V |
| Junction to Case | 80 °C/W |
| Number of Outputs | 1 |
| Line Regulation | 5 mV |
| Input Voltage Range | 5.5 to 2 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Input Voltage | 2 V |
| Package | 4DSBGA |
| Replacement Part Number | PART-TLV70528YFPT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Standard Regulator Neg -8V 1.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for UA7908CKCS.pdf |
|
Toshiba | LDO Regulator Pos 2V 0.2A 5-Pin SOT-25 T R Download PDF datasheet for TCR2EF20,LM(CT.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.25V to 37V 0.5A 3-Pin(2+Tab) PFM T R Download PDF datasheet for LM317MKVURG3.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 2.5V 0.8A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for LM1117MPX-2.5 NOPB.pdf |
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Pos 12V 1.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for L7812ACV.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 5.5V 0.4A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS73601DBVR.pdf |
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Neg -15V 1.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for L7915CV.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A 6-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TPS71733DSER.pdf |
|
ON Semiconductor | Standard Regulator Neg -12V 0.1A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MC79L12ACDR2G.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 2.5V 0.8A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for TC1264-2.5VDBTR.pdf |