| Part Number | TM4C123GH6ZRBI |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 383180 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 256KB Flash 1.2V 3.3V 157-Pin BGA Tray Tube |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TM4C123GH6ZRBI |
| Datasheet download |
| Part Number | TM4C123GH6ZRBI |
|---|---|
| Program Memory Type | Flash |
| Program Memory Size | 256 KB |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Lead Finish | Tin|Silver|Copper |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | BGA |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Supply Voltage | 1.2|3.3 V |
| MSL Level | 3 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Maximum Operating Supply Voltage | 1.32|3.63 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.08|2.97|3.15 V |
| On-Chip ADC | 2(24-chx12-bit) |
| Number of Timers | 12 |
| Watchdog | 2 |
| Maximum Speed | 80 MHz |
| Special Features | CAN Controller |
| Number of Programmable I/Os | 120 |
| RAM Size | 32 KB |
| Analog Comparators | 3 |
| Interface Type | CAN/I2C/SPI/SSI/UART/USB |
| Screening Level | Industrial |
| Device Core | ARM Cortex M4F |
| Data Memory Size | 2 KB |
| Pin Count | 157 |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 157BGA |
| Replacement Part Number | PART-TM4C123GH6ZRBI |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 32-bit AT91 ARM Cortex M4 RISC 1024KB Flash 1.2 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for ATSAM4E16EA-AU.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit K10 ARM Cortex M4 RISC 32KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 32-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for MK10DN32VFM5.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F303RET6.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit LPC800 ARM Cortex M0+ RISC 16KB Flash 3.3V 32-Pin HVQFN EP T R Download PDF datasheet for LPC822M101JHI33Y.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit KL16 ARM Cortex M0+ RISC 32KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 32-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for MKL16Z32VFM4.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M4 RISC 256KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 48-Pin UFQFPN Tray Download PDF datasheet for STM32F401CCU6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M0 RISC 256KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for STM32F030RCT6TR.pdf |
|
NXP | MCU 32-Bit K20 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK20DN512VLL10.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit Tiva C ARM Cortex M4F RISC 256KB Flash 1.2V 3.3V 144-Pin LQFP Tray Tube Download PDF datasheet for TM4C123GH6PGEI.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit LPC1100 ARM Cortex M0 RISC 56KB Flash 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for LPC1114FBD48 333,151.pdf |