| Part Number | TPA2013D1YZHR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 568870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2.7W Class-D 16-Pin DSBGA T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPA2013D1YZHR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPA2013D1YZHR |
|---|---|
| Output Signal Type | Differential |
| Minimum CMRR | 75 dB |
| Typical Dual Supply Voltage | 3|5 V |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Function | Speaker |
| Power Supply Type | Dual |
| Amplifier Type | Class-D |
| Input Signal Type | Differential |
| Supplier Package | DSBGA |
| Total Harmonic Distortion Noise | 10@[email protected]|0.1@8Ohm@1W % |
| Rail to Rail | No |
| Typical Voltage Gain | 20 dB |
| Typical Output Power x Channels @ Load | 2.7x1@4Ohm W |
| Maximum Dual Supply Voltage | 5.5 V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Output Current | 1700 mA |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| Minimum Dual Supply Voltage | 1.8|3 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Load Resistance | 8 Ohm |
| Product Dimensions | 2.3 x 2.3 x 0.48 mm |
| Output Type | 1-Channel Mono |
| Package | 16DSBGA |
| Replacement Part Number | PART-TPA2013D1YZHR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.063W Class-AB 12-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX9724AETC+T.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 25W Class-AB 5-Pin(5+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM1875T NOPB.pdf |
|
STMicroelectronics | Audio Amp Speaker 4-CH Stereo 77W Class-SB 27-Pin Flexiwatt(Vertical) Tube Download PDF datasheet for TDA7802.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 50W Class-D 56-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX9709ETN+TD.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.1W Class-AB 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM4861MX NOPB.pdf |
|
NXP | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 210W Class-D 24-Pin HSOP T R Download PDF datasheet for TDA8920CTH N1,118.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.063W Class-AB 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MAX9728AEUD+.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 68W Class-AB 11-Pin(11+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM3886TF NOPB.pdf |
|
NXP | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 1.2W Class-AB 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TDA8547TS N1,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Audio Amp Speaker 4-CH Stereo 28W Class-AB 25-Pin(25+Tab) HZIP Download PDF datasheet for LV47017P-E.pdf |