| Part Number | TPA6140A2YFFT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 801090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.032W Class-G 16-Pin DSBGA T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPA6140A2YFFT |
| Datasheet download |
| Part Number | TPA6140A2YFFT |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum CMRR | 68 dB |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.5 V |
| Typical Output Power x Channels @ Load | 0.032x2@32Ohm W |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Pin Count | 16 |
| Product Dimensions | 1.9 x 1.9 x 0.43 mm |
| Maximum Power Dissipation | 1250 mW |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Amplifier Type | Class-G |
| Output Signal Type | Single |
| Typical PSRR | 105 dB |
| Supplier Package | DSBGA |
| Power Supply Type | Single |
| Input Signal Type | Differential |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Output Type | 2-Channel Stereo |
| Maximum Load Resistance | 32 Ohm |
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.01@32Ohm@20mW % |
| Rail to Rail | No |
| Function | Headphone |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 16DSBGA |
| Replacement Part Number | PART-TPA6140A2YFFT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 4-CH Stereo 79W Class-D 36-Pin HSSOP T R Download PDF datasheet for TAS5414BTDKDRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2.5W Class-D 9-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for TPA2010D1YZFT.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.25W Class-AB 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPA6205A1DRBR.pdf |
|
Toshiba | TOSTC94A34FG-009(EL,C AUDIO DIGITAL AUDI - |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.032W Class-G 16-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPA6140A2YFFR.pdf |
|
ROHM | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 15W Class-D 24-Pin VQFN Embossed T R Download PDF datasheet for BD28620MUV-E2.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2.7W Class-D 8-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM4675SD NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 0.25W Class-G 20-Pin WLP T R Download PDF datasheet for MAX9738EWP+TG45.pdf |
|
STMicroelectronics | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 4-CH Stereo 34W Class-AB 15-Pin(15+Tab) MULTIWATT V Tube Download PDF datasheet for STA540.pdf |
|
DSPG | DSPDCX79EF0CFAE2FNC DECT BASEBAND WITH R - |