| Part Number | TPA2015D1YZHT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 293200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.7W Class-D 16-Pin DSBGA T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPA2015D1YZHT |
| Datasheet download |
| Part Number | TPA2015D1YZHT |
|---|---|
| Function | Speaker |
| Rail to Rail | No |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Input Signal Type | Differential |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.5 V |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Pin Count | 16 |
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.07@8Ohm@500mW|0.06@8Ohm@100mW % |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.2 V |
| Output Signal Type | Differential |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Amplifier Type | Class-D |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Load Resistance | 8 Ohm |
| Output Type | 1-Channel Mono |
| Product Dimensions | 2.3 x 2.3 x 0.48 mm |
| Typical PSRR | 85 dB |
| MSL Level | 1 |
| Typical Voltage Gain | 20 dB |
| Typical Output Power x Channels @ Load | 1.7x1@8Ohm W |
| Supplier Package | DSBGA |
| Package | 16DSBGA |
| Replacement Part Number | PART-TPA2015D1YZHT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nuvoton Technology | AUDIO AMP - |
|
NXP | Audio Amp Speaker 4-CH Stereo 25W Class-AB 27-Pin DBSP Bulk Download PDF datasheet for TDF8546J N2,112.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2.45W Class-AB 8-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPA6211A1TDGNRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | 10-W Filter-Free Mono Class-D Audio Power Amplifier with SpeakerGuard Download PDF datasheet for TPA3111D1QPWPRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 5-CH Stereo 60W Class-AB 44-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TAS5186ADDVR.pdf |
|
NXP | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 3.5W Class-AB 20-Pin SO Tube Download PDF datasheet for TDA7056AT N2,512.pdf |
|
Intersil | DAE-1 FOR MANUFACTURERS OF HIGH-PERFORMANCE CLASS-D AUDIO AMPLIFIERS FOR USE WITH D2AUDIO X-SERIES REFERENCE DESIGNS Download PDF datasheet for D2-81412-LR.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Microphone 1-CH Mono Class-AB 14-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX9814ETD+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 3.7W Class-D 14-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX98306ETD+T.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Microphone 1-CH Mono Class-AB 4-Pin uSMD T R Download PDF datasheet for LMV1032URX-15 NOPB.pdf |