| Part Number | TPA2051D3YFFR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 432600 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Headphone Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 2.9W Class-D 25-Pin DSBGA T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPA2051D3YFFR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPA2051D3YFFR |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.04@8Ohm@1W|0.01@32Ohm@20mW % |
| Maximum Dual Supply Voltage | 3.3|5.5 V |
| Power Supply Type | Triple |
| Minimum Dual Supply Voltage | 1.7|2.5 V |
| Input Signal Type | Differential|Single |
| Typical Supply Current | [email protected] mA |
| Maximum Load Resistance | 32 Ohm |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Max Processing Temp | 260 |
| Output Type | 1-Channel Mono|2-Channel Stereo |
| Amplifier Type | Class-D |
| Product Dimensions | 2 x 2 x 0.43 mm |
| Supplier Package | DSBGA |
| Typical Output Power x Channels @ Load | 2.9x1@4Ohm|0.025x2@16Ohm W |
| Output Signal Type | Differential|Single |
| Typical PSRR | 60 dB |
| Maximum Power Dissipation | 845 mW |
| Pin Count | 25 |
| Maximum Supply Current | [email protected] mA |
| Typical Dual Supply Voltage | 3|5 V |
| Function | Headphone/Speaker |
| Rail to Rail | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 25DSBGA |
| Replacement Part Number | PART-TPA2051D3YFFR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.1W Class-AB 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPA4861DR.pdf |
|
STMicroelectronics | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 45W Class-AB 11-Pin(11+Tab) MULTIWATT V Tube Download PDF datasheet for E-TDA7396.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.05W Class-AB 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for TPA6100A2DGKR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 0.7W Class-AB 8-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPA741DGNG4.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 7.5W Class-AB 10-Pin(9+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM4950TSX NOPB.pdf |
|
ROHM | Audio Amp Headphone Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 0.014W Class-AB 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BU7150NUV-E2.pdf |
|
NXP | AUDIO AMP SPEAKER 1-CH MONO 2W CLASS-D 30-PIN WLCSP - |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono Class-D 16-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX98357AETE+.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.063W Class-AB 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MAX9728AEUD+.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 3.24W Class-D 9-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for TPA2011D1YFFR.pdf |