| Part Number | TPA6020A2RGWR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 437360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 2.15W Class-AB 20-Pin VQFN EP T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPA6020A2RGWR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPA6020A2RGWR |
|---|---|
| Supplier Package | VQFN EP |
| Rad Hard | No |
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.2@3Ohm@1W % |
| Power Supply Type | Single |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 2 |
| Maximum Load Resistance | 8 Ohm |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Typical Output Power x Channels @ Load | 2.15x2@3Ohm W |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.5 V |
| Rail to Rail | No |
| Pin Count | 20 |
| Minimum CMRR | 65 dB |
| Maximum Power Dissipation | 2990 mW |
| Output Signal Type | Differential |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Lead Finish | Gold |
| Function | Speaker |
| Output Type | 2-Channel Stereo |
| Amplifier Type | Class-AB |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Input Signal Type | Differential |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 0.9 mm |
| Typical PSRR | 85 dB |
| Package | 20VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-TPA6020A2RGWR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | Audio Amp Speaker 4-CH Stereo 25W Class-AB 36-Pin HSOP T R Download PDF datasheet for TDF8546TH N2ZJ.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2.5W Class-D 9-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for TPA2031D1YZFR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 4-CH Stereo 480W Class-D 64-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for TAS5630BPHDR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo Class-D 32-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPA3132D2RHBR.pdf |
|
ON Semiconductor | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 8W Class-AB 10-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for LA4535MC-BH.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.08W Class-AB 20-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX4411ETP+T.pdf |
|
Texas Instruments | Operational Amplifier ICs (S&D,non std. MPP) Download PDF datasheet for LMV1090TL NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone Microphone 1-CH Mono 2-CH Stereo Class-G 25-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPA6166A2YFFT.pdf |
|
Diodes Incorporated | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 16-Pin TQFN T R Download PDF datasheet for PAM8908JER.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 2.15W Class-AB 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPA6020A2RGWR.pdf |