| Part Number | TPS2412PWR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 866170 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | DC DC Cntrlr Single-OUT 0.8V to 16.5V 8-Pin TSSOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Controller |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS2412PWR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS2412PWR |
|---|---|
| Input Voltage | 0.8 to 16.5 V |
| Output Voltage | 7|10.2 V |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 3 x 4.4 x 1.15 mm |
| Operating Supply Voltage | 3 to 16.5 V |
| Supplier Package | TSSOP |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Outputs | 1 |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Output Current | 0.00029 A |
| Package | 8TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-TPS2412PWR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 4.5V to 42V Input 24-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM25117QPSQX NOPB.pdf |
|
AKROS SILICON | PoE PD Controller with HV Isolation 64-Pin QFN Download PDF datasheet for AS1851.pdf |
|
ON Semiconductor | SYNCHRONOUS BUCK CONTROLL Download PDF datasheet for NCP81038MNTWG.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Buck 4.5V to 75V Input 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM5085QMYE NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Buck 4.5V to 28V 32-pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS51623RSMT.pdf |
|
Maxim Integrated | DC DC Cntrlr Single-OUT Step Down 3V to 16.5V Input 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MAX1627ESA+T.pdf |
|
Maxim Integrated | DC DC Cntrlr Single-OUT Step Up 2V to 16.5V Input 8-Pin PDIP N Download PDF datasheet for MAX1771EPA+.pdf |
|
Maxim Integrated | AUTOMOTIVE 12A LOW VOLTAGE TWO CHANNEL STEP-DOWN CONTROLLER Download PDF datasheet for MAX20012ATJB V+.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Step Down 1.8V to 6.5V Input 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS64200DBVR.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Boost 3V to 65V 20-Pin HTSSOP T R Download PDF datasheet for LM5121QMHE NOPB.pdf |