TPS544B20RVFT Texas Instruments
TPS544B20RVFT Images
Please contact us for more photos of TPS544B20RVFT
Part Number TPS544B20RVFT
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Conv DC-DC Single Step Down 4.5V 18V 40-Pin LQFN T R
Category Power Management IC
Family DC to DC Converter
ROHS Compliant Yes
MSL Level TPS544B20RVFT
Datasheet download TPS544B20RVFT.pdf
Request Quotation for TPS544B20RVFT
TPS544B20RVFT Specifications
Part Number TPS544B20RVFT
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Pin Count 40
Maximum Input Voltage 18 V
Output Voltage 0.6 to 5.5 V
Switching Regulator Yes
Operating Supply Voltage 4.5 to 18 V
Max Processing Temp 260
Screening Level Extended Industrial
Maximum Output Current 20 A
Operating Temperature -40 to 125 °C
Type Step Down
Line Regulation 0.5 %
Minimum Input Voltage 4.5 V
MSL Level 2
Switching Frequency 500 kHz
Supplier Package LQFN
Product Dimensions 7.15(Max) x 5.15(Max) x 1.47(Max)
Load Regulation 0.5 %