| Part Number | TPS61085TDGKRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 386980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Up 2.3V to 6V 8-Pin VSSOP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS61085TDGKRQ1 |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS61085TDGKRQ1 |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Supplier Package | VSSOP |
| Switching Regulator | Yes |
| Switching Frequency | 480 to 1500 kHz |
| Pin Count | 8 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Type | Step Up |
| Output Voltage | 2.8 to 18.5 V |
| Maximum Output Current | 2 A |
| Minimum Input Voltage | 2.3 V |
| MSL Level | 3 |
| Load Regulation | 0.11 %/A |
| Line Regulation | 0.0002 %/V |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.97 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Input Voltage | 6 V |
| Package | 8VSSOP |
| Replacement Part Number | PART-TPS61085TDGKRQ1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Up 0.8V to 4.7V 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for ISL9113ERAZ-T.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for ISL9108IRZ-T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 4.5V to 28V 16-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS55383PWPR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Up 4.5V to 5.5V 7-Pin SOP T R Download PDF datasheet for DCP010512DBP-U 700#.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 28V 10-Pin VSON T R Download PDF datasheet for TPS54335ADRCR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 3.1V to 40V 16-Pin LLP EP Rail Download PDF datasheet for LM5000SD-3 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 17V 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for TPS62160DGKT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4V to 40V 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM2576SX-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM2674MX-5.0 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single-OUT Step Down 2.7V to 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLV62565DBVT.pdf |