| Part Number | TPS75733KTTR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 773830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 3.3V 3A 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS75733KTTR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS75733KTTR |
|---|---|
| Function | LDO |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.3@3A V |
| Input Voltage Range | 5.5 to 2.8 V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.15@3A V |
| MSL Level | 2 |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
| Number of Outputs | 1 |
| Pin Count | 6 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Screening Level | Extended |
| Load Regulation | 0.35 %/V |
| Junction to Ambient | 38.7 °C/W |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Accuracy | ±3 % |
| Typical Quiescent Current | 0.125 mA |
| Output Type | Fixed |
| Maximum Quiescent Current | 0.2 mA |
| Product Dimensions | 10.16 x 8.42 x 4.58 mm |
| Supplier Package | TO-263 |
| Junction to Case | 2 °C/W |
| Polarity | Positive |
| Minimum Input Voltage | 2.8 V |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 6TO-263 |
| Replacement Part Number | PART-TPS75733KTTR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 1.8V 0.15A 4-Pin XDFN T R Download PDF datasheet for NCP170AMX180TCG.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 9V 1A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for MC7809CD2TR4G.pdf |
|
Leshan Radio | IC THREE-TERMINAL ADJUSTABLE REGULATOR S - |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 5V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLV70436DBVR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.8V3.3V 0.15A 0.15A 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LP2966IMM-1833 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.5V to 20V 0.3A 16-Pin HTSSOP T R Download PDF datasheet for TPS7B7701QPWPRQ1.pdf |
|
ROHM | 200MA 3.3V OR 5.0V OUTPUT LDO REGULATORS Download PDF datasheet for BD450M2FP3-CE2.pdf |
|
ON Semiconductor | Standard Regulator Pos 1.2V to 37V 0.25A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for LM317MBDTRKG.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 2.8V 0.25A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LP5907MFX-2.8 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Positive 3.3V 0.3A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLV70233PDBVR.pdf |