| Part Number | TPS77001DBVT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 872140 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 1.2V to 5.5V 0.05A 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS77001DBVT |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS77001DBVT |
|---|---|
| Junction to Ambient | 259 °C/W |
| Maximum Power Dissipation | 555 mW |
| Rad Hard | No |
| Minimum Input Voltage | 2.7 V |
| Input Voltage Range | 10 to 2.7 V |
| Function | LDO |
| Maximum Quiescent Current | 0.028 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Line Regulation | 0.04 %/V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Output Current | 0.05 A |
| Pin Count | 5 |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Load Regulation | 8 mV |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.035@50mA V |
| Output Voltage | 1.2 to 5.5 V |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Accuracy | ±3 % |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.15 mm |
| Polarity | Positive |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Input Voltage | 10 V |
| Typical Quiescent Current | 0.017 mA |
| Junction to Case | 65.8 °C/W |
| Reference Voltage | 1.224 V |
| Output Type | Adjustable |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-TPS77001DBVT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 12V 0.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for MC78M12BTG.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 5V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LP3985IM5-5.0 NOPB.pdf |
|
ROHM | 200MA 3.3V OR 5.0V OUTPUT LDO REGULATORS Download PDF datasheet for BD450M2FP3-CE2.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 2.5V 0.5A 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS73525DRBR.pdf |
|
MPS | Standard Regulator Pos 12V 0.4A 0.25A 5-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MP174GJ-Z.pdf |
|
STMicroelectronics | LDO Regulator Pos 3.3V 1.3A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for LD1117V33C.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 5V to 20V 1A 5-Pin(5+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM2941CT NOPB.pdf |
|
ROHM | Standard Regulator Pos 0.5V to 1.375V 1A 8-Pin VSON Embossed T R Download PDF datasheet for BD3539NUX-GTR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 2.5V 1A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPS76825QDR.pdf |
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Pos 12V 1.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for L7812CV.pdf |