| Part Number | FOD2712AV |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 560800 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 8-Pin SOIC |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FOD2712AV |
| Datasheet download |
| Part Number | FOD2712AV |
|---|---|
| Maximum Power Dissipation | 145 mW |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 200 % |
| Maximum Collector Current | 50 mA |
| Supplier Package | SOIC |
| Output Type | DC |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Forward Voltage | 1.5 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Isolation Voltage | 2500 Vrms |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Maximum Input Current | 20 mA |
| Input Type | DC |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 30 V |
| Product Dimensions | 5.13 x 4.16 x 3.43 mm |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-FOD2712AV |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | Optocoupler AC DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-3700-000E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Push-Pull Logic, Buffer-IN 1-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ACPL-072L-500E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler AC DC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin SO T R Download PDF datasheet for TLP184(V4Y-TR,SE(T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD White Bulk Download PDF datasheet for 6N137SM.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 800VDRM 6-Pin PDIP SMD White T R Download PDF datasheet for MOC3083SR2VM.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for 6N137-500E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin SOIC N Box Download PDF datasheet for HCPL0600.pdf |
|
Panasonic | Optocoupler DC-IN 1-CH Linear Photovoltaic DC-OUT 4-Pin SOP T R Download PDF datasheet for APV1121SXJ.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin SO T R Download PDF datasheet for ACPL-217-50CE.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP SMD White Bulk Download PDF datasheet for 4N35SVM.pdf |