| Part Number | HCPL-181-06BE |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 220500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin Mini-Flat T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-181-06BE |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-181-06BE |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Forward Voltage | 1.4 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 4 |
| Output Type | DC |
| Operating Temperature | -55 to 100 °C |
| Maximum Fall Time | 18 us |
| Input Type | DC |
| Maximum Rise Time | 18 us |
| MSL Level | 1 |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Maximum Power Dissipation | 170 mW |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 260 % |
| Supplier Package | Mini-Flat |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 200 mV |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Collector Current | 50 mA |
| Minimum Isolation Voltage | 3750 Vrms |
| Maximum Input Current | 50 mA |
| Typical Forward Voltage | 1.2 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 80 V |
| Maximum Reverse Voltage | 6 V |
| Product Dimensions | 3.6 x 4.4 x 2 mm |
| Package | 4Mini-Flat |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-181-06BE |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 5-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ACPL-M61T-500E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler AC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin Mini-Flat T R Download PDF datasheet for HCPL-354-000E.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP Download PDF datasheet for CNY64.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler SCR AC-OUT 1-CH 600VDRM 6-Pin PDIP Download PDF datasheet for TLP748JF(D4,F).pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for HCPL-263L-560E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Pull Up DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP W Tube Download PDF datasheet for HCNW4506-000E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 4-CH 16-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for ACSL-6400-50TE.pdf |
|
Vishay | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for 6N137-X007T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-2631-020E.pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 2-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7221CQDRQ1.pdf |