| Part Number | HCPL-4534#520 |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 599370 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP SMD T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-4534#520 |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-4534#520 |
|---|---|
| Typical Forward Voltage | 1.5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Input Current | 25 mA |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 50 % |
| Operating Temperature | -55 to 100 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Supplier Package | PDIP SMD |
| Output Type | DC |
| Maximum Collector Current | 8 mA |
| Input Type | DC |
| Product Dimensions | 9.65 x 6.35 x 3.56 mm |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Package | 8PDIP SMD |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-4534#520 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | TOSTLP785F(D4B-T7,F(C PHOTO COUPLER Download PDF datasheet for TLP785F(D4B-T7F(C.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Logic Output Optocouplers 3.0A, HighSpeed Gate Drive Optocoupler - |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MOC206R2M.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP SMD Tube Download PDF datasheet for 6N136-300E.pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 4-CH 16-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for ISO7241ADW.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-817-W00E.pdf |
|
Broadcom | OptoCoupler 1-CH 8-Pin SSO Tube Download PDF datasheet for ACPL-C79B-000E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for HCPL-4503-520E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN Uni-Directional 5-Pin SOP T R Download PDF datasheet for FOD8160R2.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out DC-IN 2-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HCPL-0738-500E.pdf |