| Part Number | HCPL-3700-500E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 753960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler AC DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin PDIP SMD T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-3700-500E |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-3700-500E |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | PDIP SMD |
| Output Type | DC |
| Maximum Power Dissipation | 305 mW |
| Input Type | AC|DC |
| Product Dimensions | 9.65 x 6.35 x 3.56 mm |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Maximum Input Current | 50 mA |
| Maximum Collector Current | 30 mA |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 8PDIP SMD |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-3700-500E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Everlight | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for EL817SD(TU)V.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD Black T R Download PDF datasheet for FOD817C3SD.pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 4-CH 16-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for ISO7241CDW.pdf |
|
California Eastern Labs | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP Magazine Download PDF datasheet for PS2561D-1Y-A.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for ACPL-827-W00E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 1-CH 5-Pin SO Tube Download PDF datasheet for ACPL-M484-000E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Push-Pull Logic, Buffer-IN 1-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HCPL-0720-500E.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP Download PDF datasheet for VO617A-4X016.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 6-Pin PDIP Download PDF datasheet for MOC8101.pdf |
|
Texas Instruments | Digital Isolator 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7321FCDR.pdf |