| Part Number | FOD814ASD |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 746420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler AC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD Black T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FOD814ASD |
| Datasheet download |
| Part Number | FOD814ASD |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Maximum Rise Time | 18 us |
| Maximum Collector Current | 50 mA |
| Maximum Input Current | 50 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 4 |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 150 % |
| Product Dimensions | 5.1 x 7 x 4 mm |
| Supplier Package | PDIP SMD Black |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 70 V |
| Output Type | DC |
| Typical Forward Voltage | 1.2 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 200 mV |
| Maximum Forward Voltage | 1.4 V |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Maximum Fall Time | 18 us |
| Maximum Power Dissipation | 200 mW |
| Minimum Isolation Voltage | 5000 Vrms |
| Input Type | AC |
| Package | 4PDIP SMD Black |
| Replacement Part Number | PART-FOD814ASD |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Logic-Out DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD Black Tube Download PDF datasheet for FOD3150S.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler 1-CH 5-Pin SO Tube Download PDF datasheet for ACPL-M62L-000E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 2-CH 8-Pin SSO T R Download PDF datasheet for ACPL-K64L-560E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP T R Download PDF datasheet for TLP781FABB-TP7F.pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 1-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO721MDR.pdf |
|
Silicon Labs | Digital Isolator 16-Pin SOIC NB T R Download PDF datasheet for SI8631BC-B-IS1R.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP Black Bulk Download PDF datasheet for HCPL2531.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 2-CH DC-OUT 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for TLP5214(TP,E(O.pdf |
|
Sharp | Optocoupler AC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin Mini-Flat T R Download PDF datasheet for PC354N1J000F.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out 2-CH 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HCPL-316J-500E.pdf |