| Part Number | HCPL-2531-000E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 750840 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP Tube |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-2531-000E |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-2531-000E |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 100 °C |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Output Type | DC |
| Maximum Collector Current | 8 mA |
| Product Dimensions | 9.65 x 6.35 x 3.56 mm |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Through Hole |
| Input Type | DC |
| Typical Forward Voltage | 1.5 V |
| Maximum Forward Voltage | 1.7 V |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 50 % |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | PDIP |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Input Current | 25 mA |
| Maximum Power Dissipation | 45/ch mW |
| Package | 8PDIP |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-2531-000E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MOCD213R2M.pdf |
|
Texas Instruments | Digital Isolator 16-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for ISO7140CCDBQR.pdf |
|
Vishay | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 6-Pin PDIP SMD Download PDF datasheet for BRT12H-X006.pdf |
|
Broadcom | OptoCoupler 1-CH 8-Pin SSO Tube Download PDF datasheet for ACPL-C87AT-000E.pdf |
|
Toshiba | Optocouplers Transistor Output 5000Vrms 1 Channel 4-SMD Download PDF datasheet for TLP781(D4-GB-LF6,F.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Push-Pull Logic, Buffer-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD Tube Download PDF datasheet for HCPL-7710-360E.pdf |
|
Texas Instruments | Digital Isolator 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7320CDR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 6-Pin PDIP White Bulk Download PDF datasheet for MOC3063VM.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 5-Pin PDIP Download PDF datasheet for TLP3062(S,C,F).pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin SOIC N Box Download PDF datasheet for MOCD207M.pdf |