| Part Number | FOD817A300 |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 707300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP Black Box |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FOD817A300 |
| Datasheet download |
| Part Number | FOD817A300 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -55 to 110 °C |
| Product Dimensions | 5.1 x 7 x 4 mm |
| Maximum Collector Current | 50 mA |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 70 V |
| Maximum Input Current | 50 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 4 |
| Supplier Package | PDIP Black |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 160 % |
| Input Type | DC |
| Typical Forward Voltage | 1.2 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 200 mV |
| Maximum Forward Voltage | 1.4 V |
| Maximum Reverse Voltage | 6 V |
| Output Type | DC |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Maximum Fall Time | 18 us |
| Maximum Power Dissipation | 200 mW |
| Minimum Isolation Voltage | 5000 Vrms |
| Maximum Rise Time | 18 us |
| Package | 4PDIP Black |
| Replacement Part Number | PART-FOD817A300 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP W SMD Tube Download PDF datasheet for HCNW2201-300E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for 6N139-520E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP SMD White Bulk Download PDF datasheet for CNY17-1S-M.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Push-Pull DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD Tube Download PDF datasheet for HCPL-3120-300E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP Download PDF datasheet for 4N25(SHORT,F).pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 5-Pin SO Embossed T R Download PDF datasheet for TLP2309(TPR,E(T.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington DC-OUT 4-Pin Mini-Flat Download PDF datasheet for TCMD1000.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Push-Pull DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD Tube Download PDF datasheet for HCPL-3180-300E.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin SMD T R Download PDF datasheet for VO618A-4X017T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MOC211R2M.pdf |