| Part Number | FOD852SD |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 713120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington DC-OUT 4-Pin PDIP SMD Black T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FOD852SD |
| Datasheet download |
| Part Number | FOD852SD |
|---|---|
| Maximum Rise Time | 300 us |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Maximum Forward Voltage | 1.4 V |
| Maximum Input Current | 50 mA |
| Product Dimensions | 5.1 x 7 x 4 mm |
| Operating Temperature | -30 to 100 °C |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 300 V |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Maximum Power Dissipation | 150 mW |
| Maximum Collector Current | 150 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | PDIP SMD Black |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Isolation Voltage | 5000 Vrms |
| Typical Forward Voltage | 1.2 V |
| Input Type | DC |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 1200 mV |
| Maximum Reverse Voltage | 6 V |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 15000 % |
| Output Type | DC |
| Pin Count | 4 |
| Maximum Fall Time | 100 us |
| Package | 4PDIP SMD Black |
| Replacement Part Number | PART-FOD852SD |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington DC-OUT 6-Pin PDIP White Tube Download PDF datasheet for MOC8021M.pdf |
|
Vishay | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 800VDRM 6-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for IL4208-X009T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-2631-020E.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 4-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for VOS618A-3X001T.pdf |
|
Toshiba | TOSTLP5751(D4-TP4,E(O IC COUPLER ZEUS-SO Download PDF datasheet for TLP5751(D4-TP4E(O.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for SFH6156-2T.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for SFH6343T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 800VDRM 6-Pin PDIP White Bulk Download PDF datasheet for MOC3083M.pdf |
|
Broadcom | A-GAASA-FET - |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 5-Pin Mini-Flat T R Download PDF datasheet for FODM8061R2.pdf |