| Part Number | HCPL-053L-500E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 444570 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin SOIC T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-053L-500E |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-053L-500E |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Collector Current | 8 mA |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Typical Forward Voltage | 1.52 V |
| Output Type | DC |
| Input Type | DC |
| Operating Temperature | 0 to 85 °C |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Power Dissipation | 100 mW |
| Supplier Package | SOIC |
| Product Dimensions | 5.08 x 3.94 x 3.17 mm |
| Minimum Isolation Voltage | 3750 Vrms |
| Maximum Forward Voltage | 1.7 V |
| Rad Hard | No |
| Maximum Input Current | 50 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 50 % |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-053L-500E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 400VDRM 6-Pin PDIP White Bulk Download PDF datasheet for MOC3042M.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin CDIP W Tube Download PDF datasheet for HCNW135-000E.pdf |
|
Liteon Opto | LTPLTV814S2TPGB-V-AB OPTOCOUPLER AC-IN 1 - |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Pull Up DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP W SMD T R Download PDF datasheet for HCNW4506-500E.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for VOD207T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin PDIP SMD Black T R Download PDF datasheet for HCPL2631SD.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-4504-000E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HCPL-063N-500E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin SO T R Download PDF datasheet for ACPL-217-56BE.pdf |
|
Panasonic | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for APV2111VYJ.pdf |