| Part Number | H11G2SR2M |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 128940 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP SMD White T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | H11G2SR2M |
| Datasheet download |
| Part Number | H11G2SR2M |
|---|---|
| Minimum Isolation Voltage | 5250 Vrms |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 1000 mV |
| Maximum Power Dissipation | 260 mW |
| Rad Hard | No |
| Maximum Input Current | 60 mA |
| Operating Temperature | -40 to 100 °C |
| Pin Count | 6 |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Typical Forward Voltage | 1.3 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Reverse Voltage | 6 V |
| Supplier Package | PDIP SMD White |
| Output Type | DC |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 80 V |
| Maximum Forward Voltage | 1.5 V |
| Product Dimensions | 8.89 x 6.6 x 3.53 mm |
| Input Type | DC |
| Package | 6PDIP SMD White |
| Replacement Part Number | PART-H11G2SR2M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin DIP Download PDF datasheet for TLP785(GR,F(C.pdf |
|
Broadcom | OPTOCOUPLER (15MBD, 3.3V), T R+LF - |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 5-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for HCPL-M600-000E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-817-W00E.pdf |
|
Sharp | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin Mini-Flat T R Download PDF datasheet for PC357N2J000F.pdf |
|
Broadcom | OptoCoupler 1-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HCPL-0900-500E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 1-CH 5-Pin SO Tube Download PDF datasheet for ACPL-M61L-000E.pdf |
|
Broadcom | OPTOCOUPL LOGIC-OUT OPEN COLLECTOR DC-IN 1CH 8PDIP - |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin SOP Box Download PDF datasheet for HCPL0453.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler AC-IN 4-CH Transistor DC-OUT 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for TLP290-4(GB-TP,E(T).pdf |