| Part Number | HCPL-0701-500E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 243980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin SOIC T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-0701-500E |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-0701-500E |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | DC |
| Input Type | DC |
| Product Dimensions | 5.08 x 3.94 x 3.18 mm |
| Minimum Forward Voltage | 1.25 V |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Supplier Package | SOIC |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 5000 % |
| Typical Forward Voltage | 1.4 V |
| Minimum Isolation Voltage | 3750 Vrms |
| Maximum Forward Voltage | 1.7 V |
| Maximum Power Dissipation | 135 mW |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Maximum Input Current | 20 mA |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-0701-500E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin SMD T R Download PDF datasheet for VO618A-4X017T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP SMD White Bulk Download PDF datasheet for 4N35SVM.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin DIP Tube Download PDF datasheet for TLP785F(GRL-T7F(C.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Linear Photovoltaic DC-OUT 8-Pin PDIP W Tube Download PDF datasheet for HCNR201-000E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 5-Pin SO Tube Download PDF datasheet for ACPL-M49T-000E.pdf |
|
Vishay | IC OPTOCOUPL DC-IN 1-CH TRANS W BASE DC-OUT HI CTR Download PDF datasheet for SFH601-2.pdf |
|
Toshiba | TOSTLP187(V4-TPL,E(T PHOTO COUPLER Download PDF datasheet for TLP187(V4-TPL,E(T.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 4-Pin SO T R Download PDF datasheet for TLP183(GB-TPL,E(T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 800VDRM 6-Pin PDIP SMD Black Bulk Download PDF datasheet for FOD4118S.pdf |
|
Toshiba | TOSTLP785F(D4B-T7,F(C PHOTO COUPLER Download PDF datasheet for TLP785F(D4B-T7F(C.pdf |