| Part Number | HCPL-2530-520E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 825120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP SMD T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-2530-520E |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-2530-520E |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 100 °C |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Output Type | DC |
| Maximum Collector Current | 8 mA |
| Input Type | DC |
| Supplier Package | PDIP SMD |
| Product Dimensions | 9.65 x 6.35 x 3.56 mm |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Typical Forward Voltage | 1.5 V |
| Maximum Power Dissipation | 45/ch mW |
| Maximum Forward Voltage | 1.7 V |
| Rad Hard | No |
| Maximum Input Current | 25 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 50 % |
| Package | 8PDIP SMD |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-2530-520E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-817-06DE.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP SMD White T R Download PDF datasheet for CNY173SR2VM.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 6-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for CNY17F-1X007T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for HCPL-0661-000E.pdf |
|
Broadcom | OptoCoupler 1-CH 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for ACPL-C87B-500E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler AC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin SO6 Tube Download PDF datasheet for TLP184(V4GBTRSE(T.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for SFH6106-3T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 20-Pin LCCC Download PDF datasheet for HCPL-6630.pdf |
|
Texas Instruments | Digital Isolator 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for ISO7221CD.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-2212-060E.pdf |