| Part Number | HCPL-4503-320E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 258810 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP SMD Tube |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-4503-320E |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-4503-320E |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Maximum Input Current | 25 mA |
| Typical Forward Voltage | 1.5 V |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 50 % |
| Maximum Forward Voltage | 1.7 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -55 to 100 °C |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | DC |
| Supplier Package | PDIP SMD |
| Maximum Collector Current | 8 mA |
| Input Type | DC |
| Product Dimensions | 9.65 x 6.35 x 3.56 mm |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Maximum Power Dissipation | 100 mW |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Package | 8PDIP SMD |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-4503-320E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin SOIC Embossed T R Download PDF datasheet for TLP185(TPL,SE(T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin PDIP SMD Tube Download PDF datasheet for HCPL-4701-300E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for 4N25-000E.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ILD217T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 2-CH Photovoltaic DC-OUT 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for ASSR-V621-502E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 6-Pin PDIP SMD Bulk Download PDF datasheet for H11L1SM.pdf |
|
Toshiba | Optocouplers Transistor Output 5000Vrms 1 Channel 4-SMD Download PDF datasheet for TLP781(D4-GB-LF6,F.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP SMD Tube Download PDF datasheet for 4N35-300E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin Mini-Flat Box Download PDF datasheet for HMHA2801B.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for HCPL-0701R2.pdf |