| Part Number | HCPL0500 |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 580110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin SOIC N Box |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL0500 |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL0500 |
|---|---|
| Product Dimensions | 5.13 x 4.16 x 3.43 mm |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Maximum Forward Voltage | 1.7 V |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 50 % |
| Maximum Power Dissipation | 100 mW |
| Minimum Isolation Voltage | 2500 Vrms |
| Input Type | DC |
| Output Type | DC |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 8 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Collector Current | 8 mA |
| Maximum Input Current | 25 mA |
| Typical Forward Voltage | 1.45 V |
| Supplier Package | SOIC N |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-HCPL0500 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLP291(GRH-TP,SE(T.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin SOP Download PDF datasheet for SFH690AT.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Push-Pull DC-IN 1-CH 5-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for ACPL-M71T-000E.pdf |
|
Vishay | Optocoupler AC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for IL252-X007T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin CDIP Download PDF datasheet for HCPL-5601.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN Uni-Directional 5-Pin SOP T R Download PDF datasheet for FOD8160R2.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin PDIP T R Download PDF datasheet for HCPL-263L-020E.pdf |
|
Broadcom | OptoCoupler 1-CH 8-Pin SO Tube Download PDF datasheet for ACPL-C87A-000E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 2-CH DC-OUT 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for TLP5214(TP,E(O.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD Tube Download PDF datasheet for SFH6186-4.pdf |