| Part Number | 298D106X06R3M2T |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 346480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Tant Solid 10uF 6.3V M CASE 20% (1.6 X 0.85 X 0.9mm) SMD 1608-9 5 Ohm 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Tantalum Solid SMT |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 298D106X06R3M2T |
| Datasheet download |
| Part Number | 298D106X06R3M2T |
|---|---|
| Polarity | Polar |
| Case Style | Molded |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Dimensions | 1.6 x 0.85 x 0.9 mm |
| Case Size | 1608-09 |
| Capacitance Value | 10 uF |
| Case Code | M |
| Max Processing Temp | 250 to 260|260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 1 |
| Voltage(DC) | 6.3 V |
| Package/Case | 1608-9,M |
| Leakage Current | 0.6 uA |
| Construction | Flat |
| Dissipation Factor | 8 % |
| Equivalent Series Resistance | 5 Ohm |
| Product Depth | 0.85 mm |
| Product Height | 0.9(Max) mm |
| Product Length | 1.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-298D106X06R3M2T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Tant Solid 10uF 16V A CASE 10% (3.2 X 1.6 X 1.6mm) SMD 3216-18 3 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for T494A106K016AT.pdf |
|
Panasonic | CAPACITOR TANTALUM SMD 20Vdc 47uF 20% Size D2 Download PDF datasheet for 20TQC47MYF-HGST.pdf |
|
Vishay | Cap Tant Solid 10uF 10V M CASE 20% (1.6 X 0.85 X 0.9mm) SMD 1608-9 2 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TR8M106M010C2000.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 15uF 10V C CASE 20% (6 X 3.2 X 2.6mm) SMD 6032-28 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TAJC156M010RNJ.pdf |
|
Panasonic | Cap Tant Solid 22uF 20V D2 CASE 20% (7.3 X 4.3 X 1.9mm) SMD 7343 0.08 Ohm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for 20TQC22M.pdf |
|
Vishay | Cap Tant Solid 33uF 6.3V M CASE 20% (1.6 X 0.85 X 0.9mm) SMD 1608-09 1.5 Ohm 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for TR8M336M6R3C1500.pdf |
|
ROHM | Cap Tant Solid 22uF 16V B CASE 20% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528-21 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TCFGB1C226M8R.pdf |
|
Panasonic | Cap Tant Solid 220uF 10V D3L CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343,D3L 0.04 Ohm 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 10TPB220ML.pdf |
|
Panasonic | Cap Tant Solid 330uF 2.5V B2 CASE 20% (3.5 X 2.8 X 1.9mm) SMD 3528,B2 0.035 Ohm 105\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 2R5TPE330MAZB.pdf |
|
Vishay | Cap Tant Solid 22uF 25V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 T R Download PDF datasheet for 593D226X9025D2TE3.pdf |