| Part Number | BFC2 373FL225MI |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 560340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 2.2uF 400V PET 10% (26 X 8.5 X 18mm) Radial 22.5mm 105\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BFC2 373FL225MI |
| Datasheet download |
| Part Number | BFC2 373FL225MI |
|---|---|
| Termination Style | Radial |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Pitch For Radial | 22.5 mm |
| Voltage(DC) | 400 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package/Case | 26(Max) X 8.5(Max) X 18(Max) |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Dimensions | 26 x 8.5 x 18 mm |
| Dielectric | PET |
| Capacitance Value | 2.2 uF |
| Voltage(AC) | 100 V |
| Seated Plane Height | 18 mm |
| Product Depth | 8.5(Max) mm |
| Product Height | 18(Max) mm |
| Product Length | 26(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-BFC2 373FL225MI |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Film 220pF 50V PPS 5% (2 X 1.25 X 0.9mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECHU1H221JX5.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.1uF 100V PET 10% (7.2 X 2.5 X 6.5mm) Radial 5mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for B32529C1104K189.pdf |
|
Electronic Concepts | 0.27 + - 5%,2400AC - |
|
Panasonic | Cap Film 0.068uF 50V PET 5% (7.3 X 3.2 X 5mm) Radial 5mm 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for ECQV1H683JL2.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.056uF 630V PP 5% (18 X 6.5 X 12.5mm) Radial 15mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for F450BJ563J630C.pdf |
|
KEMET | CAPACITOR, Film, Metallized Polypropylene, Safety, F861, 0.22uF, \u00b110%, 630Vdc, 310Vac, -40\u00b0C~+110\u00b0C, 15mm Lead Spacing Download PDF datasheet for F861BT224K310C.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.022uF 400V PP 5% (13 X 4 X 9mm) Radial 10mm 105\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for R76MF2220DQ30J.pdf |
|
KEMET | Cap Film 3.3uF 800V PP 10% (41.5 X 19 X 32mm) Radial 37.5mm 110\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for R49AW433000B1-K.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.01uF 630V PP 5% (13 X 4 X 9mm) Radial 10mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for B32621A6103J.pdf |
|
Panasonic | Cap Film 0.0047uF 250V PEN 5% (4.8 X 3.3 X 1.4mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECWU2472JC9.pdf |