| Part Number | BFC233810474 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 537100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Film 0.47uF 440VAC PP 20% 31 X 15 X 25mm RDL 27.5mm Loose in Box |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Film |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BFC233810474 |
| Datasheet download |
| Part Number | BFC233810474 |
|---|---|
| Seated Plane Height | 25 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Voltage(AC) | 440 V |
| Tolerance | 20 % |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Lead Pitch For Radial | 27.5 mm |
| Termination Style | Radial |
| Package/Case | 31.5(Max) X 15(Max) X 25(Max) |
| Product Dimensions | 31.5 x 15 x 25 mm |
| Capacitance Value | 0.47 uF |
| Dielectric | PP |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 280 |
| Product Depth | 15(Max) mm |
| Product Height | 25(Max) mm |
| Product Length | 31.5(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-BFC233810474 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Cap Film 1uF 450V PP 10% (18.1 X 9.3 X 12.6mm) Radial 15mm 105\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for ECWF2W105KA.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.0056uF 2000V PP 5% (18 X 6 X 11mm) Radial 15mm 110\u00b0C Ammo Pack Download PDF datasheet for B32672L8562J289.pdf |
|
Vishay | Cap Film 0.068uF 250V PET 10% (13 X 4.5 X 9.5mm) Radial 10mm 100\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for MKT 1822-368-255.pdf |
|
AVX | Cap Film 28uF 1150V PP 10% (80.2 X 40 X 162.5mm) Screw Terminal 85\u00b0C Download PDF datasheet for FSM26U0286K--.pdf |
|
KEMET | Cap Film 0.68uF 560V PP 10% (26.5 X 10 X 18.5mm) Radial 22.5mm 110\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for R46KN368050M2K.pdf |
|
TDK | Cap 0.33uF 1000VDC 250VAC PP 5% 31.5 X 11 X 21mm RDL 27.5mm T R - |
|
Panasonic | Cap Film 0.22uF 250V PEN 10% (7.1 X 6.3 X 5.1mm) SMD 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for ECWU2224KCV.pdf |
|
TDK | Cap Film 0.1uF 100VDC 63VAC PET 10% 7.2 X 2.5 X 6.5mm RDL 5mm Bulk Download PDF datasheet for B32529-C1104-K.pdf |
|
KEMET | CAP, 0.047UF, 100V, 5% Download PDF datasheet for R82EC2470SH60J.pdf |
|
KEMET | Cap Film 1uF 400V PP 10% (26 X 11 X 20mm) Radial 22.5mm 105\u00b0C T R Download PDF datasheet for F461DP105K400L.pdf |