CRCW060356K0JNEAC Vishay
CRCW060356K0JNEAC Images
Please contact us for more photos of CRCW060356K0JNEAC
Part Number CRCW060356K0JNEAC
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 56K Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRCW060356K0JNEAC
Datasheet download CRCW060356K0JNEAC.pdf
Request Quotation for CRCW060356K0JNEAC
CRCW060356K0JNEAC Specifications
Part Number CRCW060356K0JNEAC
Mounting Surface Mount
Case Size 0603
Package Dimensions 1.55 x 0.85 x 0.45 mm
Resistance Value 56 kOhm
Operating Temperature -55 to 155 °C
Maximum Processing Temperature 260 °C
Failure Rate
Military Standard
Power Rating 1|10 W
Package Type SMD
Type Thick Film
Lead Finish Pure Tin Over Nickel
Rad Hard No
Supplier Package 0603
Moisture Sensitivity Level 1
Pin Count 2
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Temperature Coefficient 200 ppm/°C
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.85 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.55 mm
Product Weight 2 mg
Replacement Part Number PART-CRCW060356K0JNEAC
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for CRCW060356K0JNEAC
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
TE Connectivity
Res Thin Film 0603 15 Ohm 0.1% 1 10W \u00b115ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R