CRCW080510K0FKEAC Vishay
CRCW080510K0FKEAC Images
Please contact us for more photos of CRCW080510K0FKEAC
Part Number CRCW080510K0FKEAC
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 10K Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRCW080510K0FKEAC
Datasheet download CRCW080510K0FKEAC.pdf
Request Quotation for CRCW080510K0FKEAC
CRCW080510K0FKEAC Specifications
Part Number CRCW080510K0FKEAC
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.45
Mounting Surface Mount
Case Size 0805
Power Rating 0.125 W
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
MSL Level 1
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Type Thick Film
Failure Rate
Military Standard
Resistance Value 10 kOhm
Package Type SMD
Rad Hard No
Supplier Package 0805
Pin Count 2
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Lead Finish Pure Tin Over Nickel
Termination Style Wraparound
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 2 mm