CRCW08051K80JNEAC Vishay
CRCW08051K80JNEAC Images
Please contact us for more photos of CRCW08051K80JNEAC
Part Number CRCW08051K80JNEAC
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 1.8K Ohm 5% 1 8W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRCW08051K80JNEAC
Datasheet download CRCW08051K80JNEAC.pdf
Request Quotation for CRCW08051K80JNEAC
CRCW08051K80JNEAC Specifications
Part Number CRCW08051K80JNEAC
Termination Style Wraparound
Failure Rate
Military Standard
Lead Finish Pure Tin Over Nickel
Package Type SMD
Type Thick Film
Rad Hard No
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Supplier Package 0805
Pin Count 2
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Moisture Sensitivity Level 1
Package Dimensions 2 x 1.25 x 0.45 mm
Resistance Value 1.8 kOhm
Maximum Processing Temperature 260 °C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Case Size 0805
Mounting Surface Mount
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 2 mm