CRCW080590R9FKEA Vishay
CRCW080590R9FKEA Images
Please contact us for more photos of CRCW080590R9FKEA
Part Number CRCW080590R9FKEA
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 90.9 Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRCW080590R9FKEA
Datasheet download CRCW080590R9FKEA.pdf
Request Quotation for CRCW080590R9FKEA
CRCW080590R9FKEA Specifications
Part Number CRCW080590R9FKEA
Operating Temperature -55 to 155 °C
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.125 W
Case Size 0805
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Lead Finish Tin
Tolerance 1 %
MSL Level 1
Failure Rate
Military Standard
Resistance Value 90.9 Ohm
Package Type SMD
Rad Hard No
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.45 mm
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Type Thick Film
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 2 mm