CRCW120612R0JNEAC Vishay
CRCW120612R0JNEAC Images
Please contact us for more photos of CRCW120612R0JNEAC
Part Number CRCW120612R0JNEAC
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 12 Ohm 5% 1 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRCW120612R0JNEAC
Datasheet download CRCW120612R0JNEAC.pdf
Request Quotation for CRCW120612R0JNEAC
CRCW120612R0JNEAC Specifications
Part Number CRCW120612R0JNEAC
Case Size 1206
Termination Style Wraparound
Failure Rate
Military Standard
Package Type SMD
Type Thick Film
Lead Finish Pure Tin Over Nickel
Temperature Coefficient 200 ppm/°C
Rad Hard No
Pin Count 2
Supplier Package 1206
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Moisture Sensitivity Level 1
Maximum Processing Temperature 260 °C
Mounting Surface Mount
Power Rating 1|4 W
Operating Temperature -55 to 155 °C
Package Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Resistance Value 12 Ohm
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm