CRCW12062K20JNEAC Vishay
CRCW12062K20JNEAC Images
Please contact us for more photos of CRCW12062K20JNEAC
Part Number CRCW12062K20JNEAC
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 2.2K Ohm 5% 1 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRCW12062K20JNEAC
Datasheet download CRCW12062K20JNEAC.pdf
Request Quotation for CRCW12062K20JNEAC
CRCW12062K20JNEAC Specifications
Part Number CRCW12062K20JNEAC
Case Size 1206
Termination Style Wraparound
Type Thick Film
Failure Rate
Military Standard
Package Type SMD
Lead Finish Pure Tin Over Nickel
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55
Max Processing Temp 260
Pin Count 2
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Case Style Molded
Supplier Package 1206
Tolerance 5 %
Rad Hard No
Resistance Value 2.2 kOhm
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.25 W
Operating Temperature -55 to 155 °C
MSL Level 1
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm